könyv, film, zene, rendezvény egy helyen

2015. december 28., hétfő

Helytörténeti kalandozások 64.



Pár nap múlva ránk köszönt a lármás-víg Szilveszter éjszakája, és várjuk a talán jobb jövőt hozó új esztendőt. Miként ünnepelték Győrött e jeles napot? Hogyan változott az ünneplők élete, lehetősége, elképzelése az évbúcsúztató szórakozásról? Főleg a helyi sajtóra támaszkodva kerestük ezekre a kérdésekre a választ 1955, 1965, 1975 és 1985 esztendeiben.

1955

1955-ben, hatvan évvel ezelőtt az ország újraépítési programja zajlott. Az emberek vasárnap kivételével a hét minden napján dolgoztak, és a Kisalföld elődje, a Győr-Sopronmegyei Hírlap című megyei napilapunk december 31-én és január elsején is megjelent. Fő témája az év végén a különböző munkatervek teljesítése volt, hogy „a jólvégzett munka tudatával köszönthessük az új évet”.




Szilveszteri készülődéshez a Nők Lapja a dolgozó ifjú hölgyeknek a taft, a bársony alkalmi ruha készítését ajánlja, a háziasszonyoknak pedig az ünnepi menühöz recepteket, tippeket adott:



Sok üzem, vállalat rendezett év végi, könnyed, műsoros, zenés estet, ahol szórakozni tudtak a dolgozók. A Győri Fonoda új kultúrotthonát a Kisfaludy Színház színészei és az üzemi DISZ színjátszó csoportja közreműködésével 1955 szilveszterén adták át a közösségnek. A Győr-Sopronmegyei Hírlapban december végén megjelent két összeállítás, amely a vendéglátóhelyek állapotát és a szórakozási lehetőségeket tekintette át. A cikkekben sokat emlegetett Szabadság étterem a Lenin (ma Baross) út 23. szám alatti, egykor hírneves Hungária étterem (ma McDonald’s) volt.



A győriek választhatták még a rádióban elhangzó kabaré meghallgatását, a színházi vidám műsort két időpontban is, valamint megnézhették a Vörös Csillag filmszínházban a „nagy érdeklődésre való tekintettel” vetített a Gróf Monte Christó című film második részét.


A környező településekből tömegközlekedéssel (vonattal, busszal) jöttek az emberek valamelyik szórakozóhelyet felkeresni, mert akkoriban személygépkocsival még kevesen rendelkeztek, és státusz-szimbólumnak számított.

Győr vasútállomásának 1955-ös látképe a Kálvária utcai gyalogoshídról (Forrás: FORTEPAN / UVATERV képszám: 91638.):


A cél persze a jó társaság, a tánc, a mulatság, a szórakozás volt.


Többen gondoltak a távol lévő barátokra, rokonokra, és adtak fel a postán újévi üdvözlő képeslapokat.


Az új év első napja vasárnapra esett, így mindenki kipihenhette az évbúcsúztató mulatságot. A január elsejei lapban a címlapon olvasható pártbizottsági jókívánságok után külön oldalon szokatlanul vidám hangvételű jókívánság-rigmusok is megjelentek.



1965

Ötven éve a Szilveszter egy kellemesen enyhe, havas, esős pénteki napra esett. Az 1957-től megjelenő Kisalföld külön oldalon adott az asszonyoknak szilveszteri szépítkezési és ételkészítési ötleteket, tudósított a külföldi divattrendekről. A Nők Lapja is ünnepi ruhaköltemények bemutatásával „dúlta fel” a női lelkeket.





A szilveszter előtti kis idő lehetőséget adott arra, hogy a város boltjaiban karácsonyi ajándékokat cseréljenek vissza, és az ideiglenes sörhiány ellenére is beszerezzék a szükséges élelmiszer- és alkoholmennyiséget.





Az otthon maradóknak új szórakozási lehetőség is adódott: 1957-től megindult a televíziós műsorszórás, és még ettől az évtől kezdődően kiváló énekesek, színészek közreműködésével készültek a hagyományossá vált év végi nagy vidám szilveszteri műsorok.

Az 1965-ös szilveszteri kabaré és zenés műsora parádés szereplőket vonultatott fel, mint például Feleki Kamillt a Tudni illik, mi illik című táncparketti etikettjének paródiájában, és bőven sorolhatnám a kor neves színészeit, énekeseit, mint Gobbi Hilda, Keller Dezső, Krencsey Marianne, Major Tamás, Szokolay Ottó, Ilosvay Róbert, Sinkovits Imre, Kibédi Ervin.

1965-ben még kevés családnak volt saját televíziója, hiszen megyénkben is tízezer lakosra csak 633 készülék-előfizetés jutott, a sokféle rádióból (Orion, Pacsirta, stb.) pedig 2344. Többen tudták hallgatni az országos rádióadást, és a helyi Győri Rádió adását, benne Kazal László dalait. A televíziós családoknál összegyűltek a rokonok és szomszédok, és együtt élvezték az adást.



Az éttermek, vendéglők és egyéb szórakozóhelyek természetesen várták az óévet búcsúztató embereket.


A Márvány étterem 1965-ben:

A Vörös Csillag étterem 1965-ben:



A javuló életszínvonal a Kisalföld derűs cikkein is meglátszott.



1975

Negyven évvel ezelőtt a szilveszteri ünneplés egyre inkább a maihoz kezdett hasonlítani, hiszen egyre nagyobb áruválaszték, egyre több fizetőképes vevő jelent meg. Az ünneplés kezdeti kis méretű kellékei (konfetti, szerpentin, síp, trombita) egyre nagyobbak, látványosabbak lettek: trombiták, csákók, álarcok. Ebben az évben már a hazai gyártású Pepsi-Cola is kapható volt!





Megindult a szilveszteri idegenforgalom: a győriek közül a kiváltságosak utazási irodán keresztül más szocialista országokba, más városokba mentek szilveszterezni. Külföldről, nyugati országokból is szép számmal jöttek városunk szállodáiba évet búcsúztatni.



A Nők Lapja már a divatos műszálas jersey anyagokból készült ruhák bemutatásával készítette fel lányainkat, asszonyainkat a nagy év végi mulatságra.



Képek egy győri szilveszteri buliról:



A Szilveszteri televízió-műsorban „Annyi arc ismerős”, néhányan már színesben láthatták az énekesek közül Zalatnay Saroltát, Korda Györgyöt, Koncz Zsuzsát és Cserháti Zsuzsát, pop-paródiákat adott elő Almási Éva, Psota Irén és Rutkai Éva. A nézők jobbnál jobb kabaréjeleneteknek örvendhettek Hofi Géza, Alfonzó, Bodrogi Gyula, Kibédi Ervin (Hacsek és Sajó) előadásában. Akiknek a magyar egyes csatorna adása nem tetszett, akár a második csatornára is átkapcsolhatták készüléküket.

A Kisalföld szilveszteri szilánkok oldalán Pákovics Miklós az Állami Biztosítótól kötvénnyel megajándékozott szilveszteri újszülött lehetőségeit boncolgatja, az életlehetőségek és életminőségek változását karikírozva. Az év ÁB-bébijét 1960-tól sorsolták ki évente minden Szilveszter után a 0 és 1 órakor született újévi kisbabák közül, és a szerencsés anyagi támogatással kezdhette életét.


1985

Harminc évvel ezelőtt is a Nők Lapja oldalain nézhették meg az aktuális divat-trendeket a lányok, asszonyok.


A boltokban újdonságként a hagyományos szilveszteri menühöz az „emészthető” műbélbe csomagolt virslit népszerűsíti a Kisalföld. Az italválaszték széles, a kis boltok mellett az Arrabona nagyáruházban is lehetett élelmiszereket venni. A trombiták, sípok, álarcok, kis kalapok, csákók nagy választékát szerezhették be a Baross úti árusoknál az évbúcsúztató zajkeltéshez, alakoskodáshoz az ünneplők.


A győri Viking Üdítőipari Vállalat és a Győri Szeszipari Vállalat 1985 évi termékcímkéi, valamint az Arrabona Áruház zsebnaptárának képes oldala a megyei könyvtár kisnyomtatványtárából:



1985-ben keddre esett Szilveszter napja, és estére már fehérbe borult a táj. A nagy jövés-menés miatt egyre nagyobb forgalmat bonyolítottak a taxik, hiszen az autóbuszjáratok csökkentették járataikat az ünnep alatt, és az üzletek is korlátozottan tartottak nyitva. Az IBUSZ szilveszterre szervezett külföldi útjain legtöbben még mindig a szocialista országokba, főleg Csehszlovákiába utaztak, a luxust a nyugati Bécs jelentette.



Beszámoló a szilveszteri ünneplésről a Kisalföld újévi első számában, mely január másodikán jelent meg.




Márkus László és Körmendi János közös produkcióval készült a szilveszteri tévéműsorra, de az adást Márkus László már nem élhette meg. A szilveszteri összeállítás este nyolctól éjfélig a Parabola szilveszteri különkiadásával kezdődött, folytatódott Hofi Géza műsorával (Piál a Föld...), majd Haumann Péter, Gálvölgyi János, Kern András, Bodrogi Gyula és Kabos László kettőse, Markos György és társai zenés népzene-paródiája fokozta a vidámságot.

A televízióban közvetített Hofi Géza-kabaré kritikája a Kisalföldben:


A Posta akciójaként kedvezményes díjtarifával beszélhettek az emberek távolabb élő rokonaikkal, ismerőseikkel, és kívánhattak boldog új esztendőt december 30-ától január 2-ig. A Kisalföld oldalain több napon és oldalon át olvashattuk az üzemek, vállalatok hirdetéseit és újévi jókívánságait, valamint az évkezdeti „nagy” leárazás is megkezdődött.












A Szilveszter mindig a számvetés és a jövőbetekintés napja is, amikor áttekintjük az eltemetendő év eseményeit, és feltesszük a kérdést: mit értünk el a múlt évben, álmaink, reményeink teljesüléséhez közelebb jutottunk-e? Így volt ez a múltban és így van ez a jelenben is.

Mindenkinek jó szórakozást, sok örömet, nevetést kívánok az idei szilveszterkor is!

BOLDOG ÚJ ÉVET!

Némáné Kovács Éva

Felhasznált források:
Győr-Sopronmegyei Hírlap 1955. évi december végi, 1956 január eleji számai
Kisalföld 1965. évi december végi, 1966 január eleji számai
Kisalföld 1975. évi decemberi végi, 1976 január eleji számai
Kisalföld 1985. évi december végi, 1986 január eleji számai
Nők Lapja, 1955., 1965, 1975, 1985.
Győr. Szerk. Csányi Ferenc, Finta Lajos, Kovács Ottó. Győr, 1965.

A DRKPMK Helyismereti Gyűjteményének fényképgyűjteménye, aprónyomtatványtára, valamint a FORTEPAN / UVATERV egy fényképe (91638. számú) a vasútállomásról 1955-ből.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése